Do zabiegu w znieczuleniu ogólnym (potocznie nazywanym narkozą) zwierzę należy przygotować w szczególny sposób.
Zaleca się przez ostatnie 12-24 godziny przed zabiegiem nie podawać zwierzęciu żadnego pokarmu, natomiast zapewnić dostęp w sposób nieograniczony do wody pitnej. W dniu poprzedzającym zabieg i w dniu samego zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego.
W okresie wybudzania się, zwierzęta wykazują nadmierną wrażliwość na bodźce zewnętrzne np. światło, hałas, dotyk. Dodatkowo ciepłota ciała ulega obniżeniu. W związku
z powyższym należy zapewnić zwierzęciu ciszę i spokój, usytuować posłanie w ciepłym spokojnym miejscu na podłodze (kanapy, łóżka dyskwalifikujemy ze względu na możliwość upadku, koordynacja ruchowa nie jest w pełni przywrócona). Skomlenie i popiskiwanie zwierząt może być spowodowane dezorientacją, stresem, oraz działaniem narkotycznych leków przeciwbólowych nie zaś reakcją na ból (wszystkie zwierzęta otrzymują leki przeciwbólowe). Ważne by w okresie wybudzania zwierzęciu zapewnić stałą opiekę.
Wybudzanie z znieczulenia ogólnego przebiega w różny sposób u różnych zwierząt, jest to indywidualna kwestia osobnicza. Po odzyskaniu świadomości należy stopniowo wprowadzać do żywienia płyny, a po kilkunastu godzinach pokarmy. Pamiętajmy, iż jednym z działań środków używanych przy znieczuleniu ogólnym jest działanie wymiotne, więc nie należy spieszyć się z zbyt szybkim karmieniem naszych podopiecznych. Po zabiegu należy unikać gwałtownych ruchów zwierzęcia, wyprowadzać na stateczne, krótkie spacery. Ważnym elementem są kołnierze oraz ubranka pooperacyjne uniemożliwiające rozlizanie brzegów rany lub zdjęcie szwów.
© Copyright 2013. All Rights Reserved.
Projekt i wykonanie: WEBPC-GROUP