logo

lek. wet. Łukasz Małyszko

 
 

tel. +48 790 777 233

ul. Jaśminowa 11, 84-240 Reda


 

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek-Piątek 12.00-20.00

Sobota 12.00-14.00

 

  W nagłych przypadkach można
dzwonić pod numer telefonu gabinetu
poza godzinami jego otwarcia.

 

 

 

 

Podróże

Szczegółowe wymagania weterynaryjne dotyczące podróżowania ze zwierzętami na terenie Europy

Kraj

Identyfikacja

Szczepienia przeciw wściekliźnie

Inne wymagania 

Austria, Belgia, Czechy, Dania Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Słowacja, Słowenia, Węgry, Włochy.

mikroczip (ISO1784 lub wg. aneksu A do normy ISO1 1785) lub czytelny tatuaż;

wykonane na 21 dni przed wyjazdem w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku poniżej 3 m-cy.;

Włochy - zwierzęta młode poniżej 3 m-cy nieszczepione - zakaz wjazdu. Słowacja -zwierzęta poniżej 3 m-cy -paszport, znakowanie, urzędowy lekarz wet. w części XI('inne') potwierdzi, że zwierzęta do czasu wyjazdu pozostawały w miejscu ich urodzenia bez kontaktu z dzikimi zwierzętami, które mogły być narażona na zakażenie wścieklizną lub, że towarzyszy im ich matka, od której są jeszcze zależne.

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

tylko mikroczip wg. wymagań j.w.;

w przypadku, gdy zwierzę zostało najpierw zaszczepione p/wściekliźnie a potem zidentyfikowane; szczepienie powinno zostać powtórzone po zaczipowaniu (jednakże ze wzgl. zdrowotnych nie wcześniej niż 21 dni po ostatnim szczepieniu ;

Na 24-48 godz. przed wyjazdem odrobaczanie i odkleszczanie. Trasa wyjazdu - tylko zatwierdzona (www.defra.gov.uk, www.agriculture.gov.ie).

Zwierzęta młode nieszczepione - zakaz wjazdu.

Królestwo Szwecji

mikroczip (wymagania jw.) lub czytelny tatuaż ;

jw.;

Odrobaczanie przeciwko Echinococcus Sp. w ciągu 10 dni przed wyjazdem przy użyciu prep. zawierającego praziqantel lub epsiprantel.

Zwierzęta młode nieszczepione - zakaz wjazdu.

Szwajcaria

mikroczip lub czytelny tatuaż;

jw.;

Wnioski o wydanie zezwolenia na przywóz powinny zostać wysłane nie później niż 3 tyg. przed wwozem.

 

e-mail: import.export@bvet.admin.ch

lub na adres

BEVET/OVF/UFH/FVO

Schwarzenburgstrasse 161

CH-3003 Berne

Norwegia

tatuaż lub mikroczip;

ważne aby zwierzę zostało zidentyfikowane zanim zostanie poddane szczepieniu p/wściekliźnie;

Odrobaczenie przeciwko Echinococcus sp. w ciągu 10 dni przed wyjazdem prep. zawierającym praziqantel. Odrobaczanie musi zostać powtórzone w ciągu 7 dni po przyjeździe na teren Norwegii.

Zwierzęta młode nieszczepione - zakaz wjazdu.

Finlandia

Podczas przemieszczania, zwierzęciu musi towarzyszyć właściciel lub inna osoba za nie odpowiedzialna. Poniższe wymagania dotyczą psów, kotów i fretek, które nie są przeznaczone na sprzedaż ani do przekazania innemu właścicielowi;

tatuaż lub mikroczip;

ważne aby zwierzę zostało zidentyfikowane zanim zostanie poddane szczepieniu p/wściekliźnie. Zwierzęta muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie przy użyciu inaktywowanej szczepionki zawierającej przynajmniej jedną jednostkę antygenową/dawkę (standard WHO). Szczepienie powinno zostać wykonane zgodnie z zaleceniami producenta szczepionki i uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach rocznych (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o zaszczepieniu zwierzęcia w roku poprzednim, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie co najmniej 21 dni od daty jego dokonania;

Psy i koty muszą zostać poddane zabiegowi odrobaczania (echinococcosis) nie później niż na 30 dni przed przemieszczeniem na terytorium Finlandii przy użyciu preparatu zawierającego praziquantel lub epsiprantel. Zabieg odrobaczania musi być również udokumentowany w paszporcie zwierzęcia.

Zwierzęta młode nieszczepione - zakaz wjazdu.

© Copyright 2013. All Rights Reserved.
Projekt i wykonanie: WEBPC-GROUP